niedziela, 3 kwietnia 2016

O Kompozytorach Pierwszej Połowy XX wieku

Oto kompozytorzy pierwszej połowy XX  wieku. Zapraszam do czytania ;)

Igor Strawiński 



Pochodził z Rosji i urodził się w 1882. Studiował prawo i uczęszczał na prywatne lekcje muzyki.Zmarł w roku 1971 w Nowym Jorku. Muzyka Strawińskiego była bardzo zróżnicowana i obfita.Próbował on tworzyć w wielu rozmaitych stylach. Interesował go impresjonizm, folklor, jazz, był zwolennikiem nowatorstwa i eksperymentu w muzyce. Stosował skomplikowane metrum i wprowadzał nieregularne akcentowanie.

Karol Szymanowski 



Urodził się na terytorium dzisiejszej Ukrainy w 1882 roku. Komponował i podróżował po całym świecie jako wykonawca swych utworów.Pod koniec życia często przebywał w Zakopanem. Wyjeżdżał też za granicę dla ratowania zdrowia. Zmarł w 1937 roku w szwajcarskim sanatorium.

Sergiusz Prokofiew



Urodził się w roku 1891 w Rosji. Studia pianistyczne i kompozytorskie odbył w Sankt Petersburgu. Tworzył opery, balety, symfonie, utwory instrumentalne, pieśni, muzykę filmową. Zmarł w roku 1953.

To by było na tyle. PAPA ;)

poniedziałek, 28 marca 2016

O Kompozytorach Przełomu Stulecia XIX i XX

Przedstawię wam w tym wpisie trzech kompozytorów przełomu stulecia XIX i XX ;)

Mieczysław Karłowicz


Urodził się w roku 1876. W okresie dzieciństwa dużo podróżował z rodzicami. Studiował w Berlinie. Oprócz muzyki interesował się fotografią i taternictwem.  Karłowicz był zafascynowany muzyką późnego romantyzmu. Jego muzyka odznaczała się długimi frazami, skomplikowaną harmonią i masywną instrumentacją.

Klaudiusz Debussy


Urodził się w Paryżu w roku 1862. Tam studiował grę na fortepianie oraz kompozycję. Debussy uważany jest za twórcę muzycznego impresjonizmu.  Cechą jego kompozycji jest bogata kolorystyka dźwiękowa. Zmarł w Paryżu w roku 1918.

Maurycy Ravel  


Ravel urodził się we Francji Studiował fortepian i kompozycję w Konserwatorium Paryskim. Działał w Paryżu jako pianista, kompozytor, dyrygent i krytyk muzyczny. Zmarł po operacji mózgu w 1937 roku.  Jego twórczość zaliczała się do muzycznego impresjonizmu, ponadto w jego utworach można znaleźć elementy hiszpańskiej muzyki ludowej.


No to papa ;)

piątek, 18 marca 2016

O Kompozytorach Romantycznych cz.3

To już ostatnia część romantyzmu. ;)


Henryk Wieniawski


Urodził się w Lublinie w 1835 roku. Już jako ośmioletni chłopiec rozpoczął studia skrzypcowe w Konserwatorium Paryskim. Ukończył je ze złotym medalem mając 11 lat. Później studiował także teorię muzyki.Razem ze swoim bratem koncertował na całym świecie. Przez jakiś czas był nadwornym solistą na dworze rosyjskiego cara w Petersburgu. Zmarł w Moskwie w wieku 45 lat. Komponował jedynie muzykę skrzypcową. Niektóre dzieła oparł na rytmach polskich tańców ludowych.

Piotr Czajkowski 


Pochodził z bogatej rosyjskiej rodziny. Urodził się w roku 1840. Za namową rodziców  studiował prawo równolegle ucząc się muzyki. Przez 11 lat był profesorem Konserwatorium Moskiewskiego. Zmarł w Petersburgu w roku 1893. Piotr Czajkowski komponował opery, balety, pieśni, muzykę symfoniczną, kameralną i solową.

niedziela, 6 marca 2016

O Kompozytorach Romantycznych cz.2

Przedstawię wam w tym wpisie trzech kompozytorów romantycznych. Zaczynamy ;) 

Franciszek Schubert
Był wiedeńczykiem urodzonym w roku 1797. Pochodził on z rodziny nauczycielskiej. Jego rodzice chcieli aby i on został pedagogiem. Jako chłopiec śpiewał w chórze i grał w szkolnej orkiestrze. Za życia nie zdobył szerokiego uznania. Zmarł w Wiedniu w roku 1828, w wieku 31 lat. Muzyka Schuberta oznacza się subtelnością i romantycznym nastrojem. 



Giuseppe Verdi 
Urodził się w 1813 w małej włoskiej wiosce. Muzyki uczył się prywatnie. Z czasem zdobył światową sławę do której doszedł ciężką pracą. Jako kompozytor aktywny był do późnej starości. Zmarł w roku 1901. Verdi prócz oper tworzył także utwory religijne. 



Stanisław Moniuszko 
Odbył wiele podróży zagranicznych, między innymi do Petersburga, Pragi, Moskwy. Pomimo wielu zajmowanych stanowisk z wielkim trudem zarabiał na utrzymanie licznej rodziny, miał 10 dzieci. W 1858 roku udało mu się wystawić w Warszawie nową, czteroaktową wersje opery Halka. Muzyka Moniuszki przepełniona jest polskością. 


niedziela, 28 lutego 2016

O Kompozytorach Romantycznych cz. 1

  W ciągu XIX wieku kompozytorzy za najważniejsze w swoich dziełach uważali wyrażanie uczuć i emocji. Ich konstrukcja była swobodniejsza, frazy melodyczne dłuższe, harmonia bardziej skomplikowana, rytm zmienny i kapryśny.
Dla uzyskania większej skali, potęgi brzmienia i zróżnicowania barwy muzyki stopniowo rozszerzono obsadę orkiestry:

  • do grupy instrumentów dętych drewnianych dołączyły flet picollo, rożek angielski, klarnet basowy i kontrafagot;
  • zwiększono udział waltorni do czterech;
  • zwiększono grupę perkusji o czelestę, dzwony, gongi, triangel;
  • dodano do orkiestry harfę oraz fortepian;
  • powiększono liczebnie grupę smyczków;


   
   W epoce romantyzmu działało bardzo wielu wybitnych kompozytorów takich jak:

  • Franciszek Schubert
  • Fryderyk Chopin
  • Giuseppe Verdi
  • Stanisław Moniuszko 
  • Henryk Wieniawski
  • Piotr Czajkowski 
Postanowiłam że podzielę ten temat na trzy części. W kolejnych będę opisywała kompozytorów ;)

PAPA ;) 

wtorek, 23 lutego 2016

O Epoce Baroku

Cześć ;)

Barok panował w XVII i w pierwszej połowie XVIII wieku. Cechowało go zamiłowanie do przepychu, mocnych efektów i kontrastów. Kompozytorzy chętnie stosowali kontrasty dynamiczne. Nowością stały się utwory na solowy głos lub instrument z towarzyszeniem akompaniamentu.
Bardzo rozpowszechniła się muzyka instrumentalna. Szczególnie lubianym instrumentem były wiole.


Do ulubionych form muzycznych należały:
-suita
-sonata świecka i kościelna
-concerto grosso
-koncert solowy

Trochę mało ale jest ;) PAPA 

niedziela, 14 lutego 2016

O Epoce Renesansu

Hejka ;) Zapraszam do czytania. Wiek XVI czyli renesans.

W epoce renesansu ludzie nadal byli religijni ale bardziej kochali życie i zachwycali się światem. Na bogatych dworach chętnie śpiewano, tańczono i bawiono się. Rozkwitała także sztuka, literatura oraz architektura. Zaczęto komponować bardzo skomplikowane utwory polifoniczne. Powstawało coraz to więcej utworów przeznaczonych do śpiewania, słuchania, tańca i rozrywki. Popularnym instrumentem była lutnia.



Do  kompozytorów ówczesnego okresu którzy żyli w Polsce należeli:
-Mikołaj Gomółka
-Mikołaj z Krakowa
-Wacław z Szamotuł
-Marcin Leopolita



To by było na tyle ;)

niedziela, 7 lutego 2016

O Klasykach Wiedeńskich

Najwybitniejszymi kompozytorami klasycyzmu byli zamieszkali w Wiedniu;

  • Józef Haydn
  • Wolfgang Amadeusz Mozart
  • Ludwik van Beethoven

Józef Haydn



Urodził się w 1732 roku w małej wiosce w Austrii. Chłopięce lata spędził w Wiedniu, śpiewając w chórze katedry św. Stefana i ucząc się muzyki. Za życia zdobył wielką sławę. Odbył dwie długie i pełne sukcesów podróże artystyczne do Londynu. Przez krótki czas był nauczycielem Beethovena. Umarł w roku 1809 w Wiedniu. Józef Haydn był bardzo pracowitym kompozytorem. Pozostawił po sobie ogromną liczbę dzieł.


Wolfgang Amadeusz Mozart


Mozart pochodzi z Salzburga, urodził się w rodzinie dworskiego skrzypka. Miał on fenomenalną pamięć muzyczną, komponował oraz biegle na klawesynie i skrzypcach. Koncertował na dworach książąt i arystokratów całej Europy. Bardzo wiele komponował w krótkim czasie. Odnosił wielkie sukcesy, ale pod koniec życia cierpiał biedę. Zmarł w Wiedniu w wieku 35 lat i pochowany został w pięcioosobowym grobie.


Ludwik van Beethoven 


Urodził się w 1770 roku w rodzinie muzyka. Do Wiednia przeprowadził się w 1792 roku i tam pozostał do śmierci. Studiował kompozycję i grał znakomicie na fortepianie. Zmarł w wieku 56 lat. Jego utwory są dramatyczne i gwałtowne. Wielokrotnie poprawiał i zamieniał  swoje rękopisy.

Wyminęłam okresy renesansu i baroku, dodam ja następnym razem.

piątek, 29 stycznia 2016

O Muzyce W Średniowieczu

Opisze wam  muzykę średniowieczną, która trwała aż 1000 lat. Miłego czytania ;)

W epoce średniowiecza muzyka rozwinęła się od jednogłosowych  melodii po wielogłosowe arcydzieła.
Ośrodkami kultury w tym okresie były klasztory i kościoły. Bardzo ważna była muzyka religijna. Przeważnie teksty pisano w języku łacińskim. Twórcy w tamtym okresie nie dbali o upamiętnienie swych nazwisk dlatego wiele dzieł jest anonimowych.

Chorał gregoriański

Muzyka Świecka
Wiele rycerzy i książąt lub królów zajmowało się w średniowieczu poezją i muzyką. Tworzyli oni i wykonywali jednogłosowe pieśni, które opisywały przede wszystkim walory ukochanej kobiety, miłość lub braterskie czyny wojenne. Choć w średniowieczu przede wszystkim rozwijała się muzyka wokalna, grano też na instrumentach. W kościołach znajdowały się organy. Grano na instrumentach dętych drewnianych, harfach, fideli, bębnach, dzwonkach i kotłach. Były to pierwowzory dzisiejszych instrumentów.
Fidel jeden z pierwowzorów skrzypiec
Przepraszam za ostatnią nieobecność ale jakoś brakowało mi tego czasu. ;) 



niedziela, 10 stycznia 2016

O Muzyce Najstarszej

Przedstawię wam w tym wpisie muzykę najstarszą jest to początek takiej jakby serii o historii muzyki. Wpisów na ten temat planuje zrobić dziewięć, ale wszystko dopiero się okaże w trakcie pisania. Zapraszam do czytania.

Muzyka Ludzi pierwotnych
Muzyka ludzi pierwotnych to przede wszystkim pieśni i tańce związane z obrzędami religijnymi i różnymi uroczystościami, świętami. Instrumenty wytwarzano z trzciny, kości i rogów zwierzęcych, drewna i skóry.
piszczałka z kości

Muzyka w Starożytnej Grecji i Rzymie 
W starożytnej Grecji przywiązywano do muzyki wielką wagę. Uważano, że jest niezbędna w wychowaniu młodzieży, że kształtuje charakter i duszę człowieka. Muzykę łączono z teatrem i poezją. Muzyka instrumentalna służyła dla rozrywki i tańca, ale była uważana za mniej wartościową od wokalnej. Popularnymi instrumentami strunowymi były lira i kitara. Grano też chętnie na aulosie i fletni Pana.
fletnia Pana

Mam nadzieję że wam się podoba taka forma pisania. PAPA ;)




sobota, 2 stycznia 2016

Wywiad z waltornistą

Witam ;) W końcu napisałam wywiad z moim kuzynem który gra na waltorni. Oto co udało nam się stworzyć. 

Ja: Przedstaw się krótko.
Łukasz: Hej nazywam się Łukasz i gram na waltorni. 


Ja: Kiedy zacząłeś grać?
Łukasz: Zacząłem grać gdy miałem 11 lat.

Ja: Poza muzyką, na co poświęcasz twój czas wolny?
Łukasz: Na spotkania z moją dziewczyną i na odpoczynek.

Z dziewczyną. Nazywa się Katja.

Ja: Czy grasz codziennie na twoim instrumencie?
Łukasz: Tak, gram od jednej do czterech godzin dziennie.

Ja: Czy planujesz zostać zawodowym muzykiem?
Łukasz: Nie, bo muzyk to niewdzięczny zawód, ale wszystko się jeszcze okaże. 

Ja: Jaki jest twój ulubiony gatunek muzyki?
Łukasz: Moim ulubionym gatunkiem muzyki jest muzyka klasyczna i filmowa.

Ja: Czy myślałeś o założeniu zespołu?
Łukasz: Może w przyszłości z kolegami.

Z znajomymi z kwartetu.

Ja: Czy chcesz się dalej kształcić w tym kierunku?
Łukasz: Tak, teraz chodzę na drugi stopień ale myślę o studiach.

Ja: Ostatnie pytanie. Dlaczego właśnie waltornia?
Łukasz: To się zdarzyło całkiem przypadkiem. Zawsze marzyłem o grze na fortepianie, ale okazało się że jestem za stary. Lecz zaproponowano mi grę na waltorni, na co się zgodziłem. 



Mam nadzieje że wam się spodobało. ;) PAPA
Szczęśliwego Nowego Roku